fbpx

Czy poczekalnie wrócą do salonów Beauty?

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o planie wprowadzenia kolejnego etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Wielu spośród skupionych w Grupie Wsparcia Beauty Razem 32 tys. przedsiębiorców i specjalistów Beauty, zajmuje głos w sprawie aktualnego projektu zmieniającego Rozporządzenie Rady Ministrów i proponuje dobrowolność w działaniu poczekalni, ponieważ do chwili obecnej funkcjonowanie poczekalni było objęte całkowitym zakazem.

PRZEŚLIJ PROŚBĘ O ZMIANY (jednym kliknięciem)

Powyższe uwagi są wysyłane do Ministerstwa Zdrowia na wskazany adres konsultacyjny: RMrozp.epidemia@mz.gov.pl
Zgodnie z informacją podaną na stronach Ministerstwa Zdrowia, uwagi należy zgłaszać do poniedziałku 20 lipca 2020 r. do godz. 10:00.

TREŚĆ UWAG DO ROZPORZĄDZENIA

Zwracamy się z prośbą o przywrócenie dobrowolności w działaniu poczekalni dla klientów w działalności fryzjersko-kosmetycznej (PKD 96.02.Z) oraz tatuażu i piercingu (PKD 96.09.Z) w konsultowanym „Rozporządzeniu Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii”. Proponujemy, aby na obecnym etapie znoszenia zakazów, przywrócenie do użytku poczekalni było dla każdego salonu dobrowolne, przy maksymalnej zajętości ograniczonej do co drugiego miejsca w poczekalni.

Proponujemy wprowadzenie następującej zmiany do rozdziału 3, par. 6, pkt. 6 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii:

(…) jest dopuszczalne, pod warunkiem zapewnienia, aby w miejscu, w którym jest prowadzona ta działalność przebywali obsługa, klienci i osoby oczekujące na wykonanie usługi, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun, a osoby oczekujące na wykonanie usługi zajmowały nie więcej niż 50% miejsc dla nich przewidzianych.”.

UZASADNIENIE

Na przestrzeni ostatnich tygodni następuje wyraźne, stopniowe znoszenie obostrzeń dotyczących wielu sektorów gospodarki, w tym organizacji wesel, wydarzeń i zgromadzeń w których uczestniczy duża liczba osób, działalności cyrków, teatrów, czy zasad przebywania na widowniach. Tymczasem w większości salonów kosmetycznych i fryzjerskich – które mogą funkcjonować od 18.05.2020, czyli od 2 miesięcy – ale także salonów tatuażu i piercingu, restrykcyjne zakazy restrykcyjne zakazy zbyt mocno kontrastujące z ogólnym rozluźnieniem gospodarczo-społecznym są utrzymywane w całości, pomimo przebywania w tych miejscach niewielu osób, znacznie niższego ryzyka, a także wysokiego poziomu odpowiedzialności sanitarnej specjalistów. Zwracamy się zatem o uwzględnienie zmiany w konsultowanym Rozporządzeniu, w zakresie dobrowolności poczekalni w miejscach świadczenia usług Beauty.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Akademię Sztuki Piękności w dn. 24-25 maja 2020 roku metodą CAWI na próbie 100% specjalistów i przedsiębiorców Beauty w ramach społecznej inicjatywy Beauty Razem, która we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i innymi organizacjami branżowymi współtworzyła Wytyczne dotyczące nowego rygoru sanitarnego dla branży Beauty i zasad otwarcia salonów, brak poczekalni – w miejscach o wysokim standardzie sanitarnym, często kameralnych, o znacznie niższym natężeniu ruchu niż w miejscach, w których znoszone są kolejne obostrzenia – stanowi wyraźny dyskomfort zarówno dla specjalistów, jak i klientów.

Dla 53,85% klientów brak poczekalni stanowi wyraźny dyskomfort, a tylko dla 0,62% badanych jest z tego ograniczenia zadowolenia. Czynnik poczekalni ustępuje tylko wskazaniem do niekorzystania z telefonu komórkowego i przebywania w maseczce ochronnej. Dla 67,91% specjalistów i właścicieli salonów, brak poczekalni stanowi wyraźny dyskomfort, a tylko dla 6,81% spotyka się z pełną akceptacją. Ogółem, dla ponad 1/3 (35,45%) klientów, całość wytycznych sanitarnych przyjętych od 18.05.2020 r. jest przyczyną ogólnego dyskomfortu, a brak poczekalni jest jego jednym z głównych czynników.

Tzw. „Branża Beauty” stosuje szczególne zasady higieny i bezpieczeństwa, co publicznie podkreśliła w dn. 26.03.2020 obecna p. premier Jadwiga Emilewicz, a także to właśnie ten sektor w sposób szczególny wspierał służbę zdrowia w okresie największego kryzysu, organizując na terenie całego kraju zbiórki materiałów higienicznych, ochronnych i środków dezynfekcyjnych, za co publicznie podziękował w dn. 18.03.2020 p. prezydent Andrzej Duda. Warto także podkreślić, że jeszcze przed okresem wprowadzenia zakazu działalności, 94,1% salonów zostało w trosce o zdrowie klientów dobrowolnie zamkniętych (badanie Akademii Sztuki Piękności w ramach Beauty Razem, metoda CAWI, 17-21 marca br. na próbie 1673 respondentów – specjalistów i przedsiębiorców Beauty), a po zniesieniu zakazu wprowadzonego w dn. 1.04.2020 z dniem 18.05.2020, specjaliści i właściciele salonów ponieśli znaczne koszty (średnio 1209,08 zł, jak wynika z badania ASP / Beauty Razem metodą CAWI z dn. 24-25 maja 2020 na próbie 100% specjalistów i przedsiębiorców Beauty) związane z wdrożeniem wytycznych Ministerstwa Rozwoju aby zapewnić klientom wysoki poziom bezpieczeństwa. Specjaliści i przedsiębiorcy ponoszą także znacznie zwiększone koszty środków higienicznych, dezynfekcyjnych i ochronnych, w 79,3% przypadków (badanie ASP / Beauty Razem w dn. 20.05.2020 metodą CAWI, na próbie 1340 respondentów), nie przenosząc tego ciężaru na konsumenta.

Częściowe zniesienie zakazu związanego z poczekalnią w miejscu świadczenia usług Kosmetycznych, Fryzjerskich, Tatuażu i Piercingu idzie w parze z polityką Ministerstwa Zdrowia dotyczącą innych dziedzin gospodarki, a także jest związana z naszą troską o komfort klientów, którym zapewniamy bezpieczeństwo pozostałymi, szeroko stosowanymi środkami ochronnymi.

Powyższe uwagi są wysyłane do Ministerstwa Zdrowia na wskazany adres konsultacyjny: RMrozp.epidemia@mz.gov.pl
Zgodnie z informacją podaną na stronach Ministerstwa Zdrowia, uwagi należy zgłaszać do poniedziałku 20 lipca 2020 r. do godz. 10:00.

TAGI

Zobacz także

Salony zamykają drzwi. Już 30% więcej się zamknęło.

Publikacja: 06.04.2021

DEMENTI prasowe. 30,5 proc. więcej salonów Beauty zamknęło dziś drzwi. Najnowsze badania Beauty Razem pokazują, że rządowe zapowiedzi wsparcia wynegocjowanego przez Beauty Razem zaczynają przekonywać specjalistów do zaprzestania działalności.

Zakazy w branży Beauty a Konstytucja i Stan Klęski Żywiołowej [opinia adwokata]

Publikacja: 26.03.2021

Sędziowie stosują zasadę swobodnej oceny środków dowodowych. Dlatego różnie bywa z wyrokami i poglądami sądu. Odwołanie kary nałożonej przez sanepid może nastąpić tylko w przypadku nieprzyjęcia mandatu przez ukaranego. Przeczytaj pełną opinię adw. Hoa Dessoulavy-Śliwińskiej.

Negocjacje Branży Beauty z rządem w dniu lockdownu – Pełna lista oczekiwań

Publikacja: 25.03.2021

Lista kodów PKD i postulatów przedstawionych rządowi przez Beauty Razem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza otrzymasz powiadomienia o nowych materiałach, które dla Ciebie w tym momencie przygotowujemy.

Coś poszło nie tak. Spróbuj raz jeszcze.
Dziękujemy za zapis. Miło nam być z Tobą w kontakcie :)